niedziela, 26 maja 2013

Idealnie

Tak, to był wspaniały dzień.
Mimo, że cudem zdążyłam na autobus (jedyny z rana).
Mimo, że ledwo dopięłam torebkę.
Mimo, że zapowiadało się na deszcz. Piątkowy dzień spędziłam w schronisku. Byłam jedyną wolontariuszką tego dnia, co akurat powodem do zmartwień nie było.
  Było bardzo spokojnie, cicho. Zrobiłam półgodzinny obchód po boksach w celu "kto odszedł, kto przybył" , przywitać się z psiakami i zrobić ogólne rozeznanie. Następnie poszłam po Hasiora, który zaczął wyć w niebogłosy, gdy mnie tylko zobaczył. Hasiorek jest psem w typie husky, w schronisku przebywa od marca. Jest raczej zamknięty w sobie, nie domaga się pieszczot, nie tuli się; swoją
                                           
radość okazuje, machając ogonem oraz wesołym spojrzeniem. Bardzo ładnie chodzi na smyczy; nie ciągnie. Nie wykazuje agresji do ludzi, mijane obiekty zaszczyca spojrzeniami- co on robi w schronisku?


Po półgodzinnym spacerze, postanowiłam porządnie go wyczesać, jednak ze średnim skutkiem, ponieważ Hasiorek zmęczył się spacerkiem i w tamtej chwili myślał raczej o swoim boksie aniżeli o staniu przez bliżej nieokreślony czas.
 Z kolei później udałam się na następny obchód. Każdy psiak mógł liczyć na chwilę uwagi.
Miłym akcentem była adopcja wielkiego, kudłatego psa o wdzięcznym imieniu Marcel przez pewną rodzinę. Marcel dzielił boks ze swoją kilkuletnią koleżanką, o niewiadomym imieniu. Aby załagodzić jej smutek po "stracie" przyjaciela, wzięłam ją na przechadzkę.  Sunia to sama słodycz!( Na zdjęciu dwunastoletni Mieczysław oraz czarna Marcelinka).

Macha ogonkiem na widok każdej żywej istoty, łącznie z kotkami, których na terenie schroniska jest pełno :) Udało mi się zrobić tylko to jedno jedyne zdjęcie, chyba byłam pod zbyt dużym jej urokiem,aby sięgnąć po komórkę.
Nadałam jej imię Marcelinka z myślą, że i jej się poszczęści i trafi do odpowiedzialnego człowieka z dużym sercem i niemałą kanapą.
Na fotografii obok także widzimy Miecia, leżącego w promieniach słońca. Ach, ten to ma dobrze.
Mieczysław to temat na innego posta, jego historia jest równie ciekawa jak jego wiek.Około godziny 12 przybyli do nas Strażnicy Miejscy z interwencji, z której przywieźli psa.
W naszych rękach wielka smycz, a panowie otwierają auto i kogo widzimy? Maleńkiego, dwumiesięcznego szczeniaka, zabawnie merdającego ogonkiem, raz w jedną, raz w drugą stronę :D
Jeśli jesteśmy w temacie szczeniaczków, to wyszłam z dwoma maluchami, z kwarantanny na kilkunastominutową przechadzkę; skończyło się na tym, że siedziałam na piachotrawie a one z wielkim zadowoleniem skakały po mnie...
 Ostatnim psem z jakim spacerowałam był Płaczek. Jego imię zaintrygowało mnie już na początku ,gdy o nim usłyszałam. Szybko się przekonałam, dlaczego został tak nazwany. Zapinając mu smycz, był w takiej ekscytacji, że wydawał z siebie naprawdę różniaste dźwięki. Płaczek doskonale chodzi na smyczy, z jego pyszczka jasno wynika, ile daje mu taki zwykły spacer radości.
Z psem tym miałam do czynienia po raz pierwszy, do schroniska trafił prawdopodobnie w kwietniu. Byłam dla niego zupełnie obcą osobą.
Zaskoczył mnie on zupełnie. Idąc lasem, myśląc o tych wszystkich nieszczęśliwcach bez kochającego człowieka, podszedł do mnie z uśmiechem na twarzyczce i wpatrywał się we mnie.
Magia. Poszliśmy usiąść na trawę nieopodal. Usiadł na przeciw mnie. Po kilku minutach  położył się, oparł łapę na mojej nodze i wpatrywał się w dal; Zaczęłam delikatnie drapać go po brzuszku, czym zyskałam sobie jego aprobatę.
 


Leżeliśmy tak dobre kilkanaście minut.
Było wspaniale.


15 komentarzy:

 1. Piękna historia z dnia !
  Och jak widzę te pieski w schronie to mam ochotę płakać, ale lepsze to schrnisko niż nic, więc chciaż to stawia mnie do pionu.. Następnym razem wygłaskaj je ode mnie - je wszystkie !

  Pozdrawiam,
  ŁAPKA !

  OdpowiedzUsuń
 2. schroniska w mojej miejscowości nie ma,jednak ok. 30km. od nas jest azyl dla bezdomnych psów,we wakacje postaram się tam wpadać jak najczęściej.miło że jestem wolontariuszką i starasz się pomagać takim psiakom.

  pozdrawiamy
  Ola i Baddy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Schronisko do którego jeżdżę także nie znajduje się w mojej miejscowości, a , niestety, 30 km dalej :(

   Usuń
 3. Podziwiam Cię. :) Ja bardzo chciałabym zostać wolontariuszką, chociaż tak jakoś pomagać... Niestety najbliższe schroniska wymagają, aby wolontariusz miał minimum 16 lat, a to znaczy, że muszę sobie poczekać 2 lata.
  Ech te psiaki są cudowne, co one robią w schronisku? :(

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze sobie zadaję to pytanie, kiedy przekraczam bramę schroniska...

   Usuń
 4. Gratulacje ;D Ja też marzyłam, aby zostać wolontariuszką, ale niestety nie mam okazji :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym zostać wolontariuszką, ale niestety schronisko jest za daleko :/ pozdrawiamy i życzymy wytrwałości ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie,że jesteś tak blisko potrzebujących zwierzaków;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja już nie mogę chodzić do schroniska, nie ma mnie kto wozić...
  Ja też uwielbiałam tam pomagać zwierzakom..

  OdpowiedzUsuń
 8. Strasznie zazdroszczę Ci tego , że możesz pomagać w schronisku , ja niestety muszę poczekać jeszcze kilka lat ... . Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Też zawsze marzyłam (i marzę nadal :) ) by zostać wolontariuszką... Ale dobrze, że te psy mają Ciebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak one się fajnie tulą do Ciebie... Masz wielkie serce

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Udzielanie się w schronisku to świetna sprawa! Sama myślę nad wolontariatem, ale w naszym mieście mogą pomagać tylko osoby pełnoletnie. No jeszcze troszkę. ;)A tym czasem organizujemy w naszej szkole dary dla schroniska. Też mam miłe wspomnienia i ciepło w sercu na myśl, iż choć trochę pomogłam tym psiakom. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz!

Najchętniej czytane w tym miesiącu